Zemková Katarína

Enkaustika

Posledných 12 rokov svojho života pre klientov vytvára návrhy interiérov a zabezpečuje ich realizáciu. Napriek tomu, že ju toto krásne povolanie napĺňa, jej kreativita ju zacala tahat smerom k volnej tvorbe.

Oslovila ju starobylá technika maľby voskom - enkaustika, ktorá ju zaujala svojou spontánnosťou v procese tvorby. Pracuje s horúcim vcelím voskom plneným farebnými pigmentami, vosky vrství, následne do nich vyrýva motívy a konecný efekt dosahuje zahrievaním a tavením.

Vytvára zväčša abstraktné obrazy, pre ktoré je táto technika ako stvorená, lebo sa ňou dajú dosahovať jedinečné štruktúry. Občas ju to ale potiahne aj ku konkrétnemu motívu, výsledkom čoho je séria motýľov, séria s gejšami a pod.

Ako podklad pre svoje obrazy pouzíva hlavne drevené dosky, na tých sa jej pracuje najlepšie. Ked maluje na plátno, pouzíva tensie vrstvy voskov, keďže plátno pruží a hrozí polámanie. Celkový pocit z obrazu je potom jemnejší, nie taký hutný ako na drevených a kovových platniach. Obrazy nie je potrebné rámovať, s výnimkou niektorých na lepenke.

Svoje obrazy nepomenúva, majú len katalógové čísla, nerada by divákovi podsúvala, čo má na obraze vidieť. Bola by rada, aby pôsobil skôr na zmysly, nez na mysel.

Aktuálne zije v krásnom horskom prostredí pri Banskej Bystrici a denne sa túla so psom v okolitej prírode, co je jedna z jej velkých inspirácií pre tvorbu, ale aj zivot samotný. Také to prirodzené plynutie v toku života a bytie v prítomnosti.

Virtuálna výstava