Patúc Ivan, Mgr. art.

Klampiarska technika

Tvorba Ivana Patúca sa začala formovať po Nežnej revolúcii, keď študoval na VŠVU 1991 – 1997 v Bratislave u profesora Jozefa Jankoviča. Pri prvých konzultáciách v ateliéry sa dozvedel o jeho znalostiach klampiarskej techniky v spojení s architektúrou, vedel kadiaľ vedie cesta.

Ivan Patúc nachádza témy svojich diel v kontraste histórie a dneška. Vracia sa až k počiatkom civilizácie a dávnych kultúr. Je vynikajúcim figuralistom a vo svojich sochách i reliéfoch spodobuje epické príbehy z mytológie, histórie, literatúry a veľmi často i zo športového prostredia. Jeho postavy sú dynamické i dramatické, plné temperamentu a pohybu.

Sochársky rukopis Ivana Patúca sa na slovenskej výtvarnej scéne nedá zameniť so žiadnym kolegom. Roky využíva osvedčenú klampiarsku remeselnú techniku: plátmi valcovaného plechu kreuje objektovú alebo reliéfnu figurálnu tvorbu. Nezanedbateľnou sa javí priznaná alebo potlačená kresebná linka, ktorá vytvára kontrast medzi plošnou a priestorovou časťou reliéfov. Autor kombináciou mosadze, medi, hliníka, železa či dreva vytvára vizuálne príťažlivé celky. Dosahuje to hlavne štylizáciou figúr a celkovou estetizáciou výjavov.

Výtvarný rukopis autora je autentický a nezameniteľný nielen v slovenskom, ale aj medzinárodnom kontexte. Dôkazom je aj jeho 1.miesto v celosvetovej súťaži k letnej Olympiáde v Pekingu v roku 2008. Dielo dnes reprezentuje autora i slovenské výtvarné umenie v Olympijskom múzeu vo švajčiarskom Lausanne.

  • ŠTÚDIUMVŠVU (Bratislava)
  • VÝSTAVYGaléria M. A. Bazovského, Trenčín (2015)
    “Atelier - 4“, Viedeň (2012)
    Chili art gallery, Atény (2011)
    Záhorská galéria, Senica (2010)
    Kúpeľný dom Mier, Smrdáky (2009)
Prehľad tvorby